Advent v Mariánských Lázních - 20.12.2011

28. června 2012 v 4:58 |  Z původního blogu
Zklamání.

Dostal jsem chuť vidět advent v Mariánkách, na které jsem zatížený. Světoznámé lázně plné tuzemských i zahraničních pacientů a turistů, vrcholící advent - zkrátka těšil jsem se, že uvidím Mariánky v největší parádě, a že si tam počkám až do tmy, abych to všechno viděl i rozsvícené.

Vichr se uklidnil a tak jsem o zlaté neděli vyrazil na cestu. Do kupé v němž jsem se usadil nikdo další nepřistoupil, k mému překvapení v tom vnitrostátním rychlíku rozváželi občerstvení a tak jsem si v zánovním kupé celou cestu hověl sám s přímo domácí porcí voňavé kávy.

Do Mariánek jsem přijel po 11. hodině, ale oběd jsem si na nádraží nedal. Ačkoliv je nádražní budova už dávno zrekonstruovaná, restaurace tam ještě není v provozu.

Venku se mi naskytl pohled na Mariánky pod sněhem. Provoz v ulici byl minimální. "V centru bude živo." řekl jsem si a vyšlapoval Hlavní ulicí k lázním. To "živo" se ale jaksi nedostavovalo. Řada obchodů zavřená, v těch otevřených minimum zákazníků, minimum vánoční výzdoby a žádné vánoční melodie. Zkrátka žádná vánoční atmosféra. Jen hotely byly vyzdobené. Po nedostatečně uklizených chodnících jsem směřoval dál do centra lázní.

Blížilo se poledne a tak jsem se chtěl naobědvat. Naivně jsem zamířil ke známé restauraci Filip. Po prohlédnutí ceníku jídel u vchodu jsem ani nevstoupil dovnitř a šel jsem k sousednímu pupu. Marně jsem bral za kliku. Bylo na ně asi brzo. O pár metrů dál je Moravská restaurace, v níž jsem v létě dobře poobědval. Bylo tam rozbité sklo ve vstupních dveřích a nebylo tam ani stopy po životě. Hlad mě přešel a šel jsem dál světem.

Obvyklé davy turistů a pacientů snad unesli ufoni - kráčel jsem téměř vylidněným městem. Vánoční atmosféra žádná, pokud byla otevřená některá restaurace, tak drahá a jen pár zákazníků v ní. V kavárně sympatického hotelu Polonia bylo zhasnuto a když jsem zvědavě vstoupil do budovy, bylo proti mě schodiště s nápisem Vstup zakázán. "Divné! Že by rekonstrukce?" řekl jsem si. Na konci ulice jsem odbočil vpravo ke kolonádě. V pavilonu Křížového pramene u ní byli mimo mne jen dva návštěvníci. Když jsem z něj vstoupil do kolonády, překvapeně jsem se zarazil: v celé dlouhé kolonádě jsem viděl pouhé tři lidi! Z tamních kaváren byla v provozu jen jedna. Na pultu měla vystavené různé druhy oplatek a nikdo u nich. Prodavačka byla v teple v obchodě. Veliký vánoční strom v sousedství nikdo neobdivoval. Byl ozdobený jen čirými žárovkami.

Nedalo mi to a zašel jsem i na sousední Goethovo náměstí. Nebylo tam ani živáčka. Široké schodiště ke kostelu bylo uzavřeno dokonce z obou stran. Pusto a prázdno! Míjelo mě tam auto s německými turisty koukajícími stejně překvapeně jako já.

Nechápavě jsem kroutil hlavou a vnucovala se mi otázka:

"Vědí tady vůbec o tom, že za týden budou Vánoce?"

Skromná vánoční výzdoba některých výloh svědčila o tom, že vědí. Koupil jsem láhev likéru a místní tisk, zašel na čaj a oplatku do kavárny a zklamaně se vracel k nádraží.

Ve vlaku jsem se na 2. straně místních novin dočetl, že vánoční trhy trvaly jen 3,5 dne a místostarosta RNDr. Horký k situaci řekl:

"... v době adventu je naše město téměř prázdné co se týká klientů, návštěvníků a lázeňských hostů, hotely se připravují na Vánoce, mají zavřeno...".

Černé na bílém jsem tak měl před sebou, že jsem si tam naivně jel pro zklamání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama