Já si doma nakadím - 22.12.2010

27. června 2012 v 17:45 |  Z původního blogu
Bude to voňavé!

Nesmějte se, fakt! Léta jsem o Vánocích mimo purpury používal františky. Pamatuji, že se z nich linula libá vůně, jakou jsem v dětství cítíval v kostele. Jenže všechno se mění - a něco i k horšímu. Františky už řadu let nevoní. Výrobci je buď neumí udělat, nebo jejich výrobu berou na hůl. Výsledkem je, že se z fratišků místo příjemné vůně line jen pach pálící se hmoty. Ten libý není a ke zpříjemnění vánoční atmosféry nepřispívá..

Před několika roky jsem se proto rozhodl ke změně. Ve výloze prodejny chrámových potřeb v centru Prahy byla vystavena malá mosazná domácí kadidelnice. Perfektně vyleštěná a docela pohledná. Padla mi do oka. Nebyla levná - při koupi mi udělala v peněžence průvan, ale strávil jsem to. V aromatizujících látkách k ní byl výběr z několika druhů včetně speciální italské vonné směsi. Tu kadidelnici mám teď doma na stole. Využívám ji hlavně o Vánocích, v průběhu roku jen občas.

Podle legendy přinesli tři králové Ježíškovi kadidlo, myrhu a zlato. Kadidlem se už tenkrát provoňovalo obydlí. Myrha byla symbolem věčného života, protože se jí balzámovaly mrtvoly. Teprve později se začala používat k aromatizaci obydlí. Všechny tři látky byly tak vzácné, že si je tenkrát mohli dovolit jen vládcové. Dnes jsou kadidlo a myrha volně prodejné v chrámových potřebách za přijatelnou cenu. Mám tedy obojí.

Stačí dát malý kousek kadidla nebo myrhy na sítko kadidelnice, zapálit pod ním čajovou svíčku a za chvilku se místností line příjemná vůně. To je to "nakadění". Je opravdu voňavé.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | Dnes v 17:00 | Reagovat

Název článku mě v přehledu tvých starších článků rovnou zaujal svým směrováním k septičnu. Je to jinak, jsem tomu ráda.
Nevím, jestli si taky doma nebudu kadit. Teda, zpříjemňovat hospodářovi doma ovzduší, aby si denně připadal jako v kostele, kam se hrne každou neděli.
Dnešní "vonné svíčky" mají taky spíš vůni nakaděného, ale ne kadidla, ale výkalu. Už jsem je povyhazovala a občas dám zavonět tekutinu ve voňce se svíčkou pod hladinkou ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama