Já si doma nakadím - 22.12.2010

27. června 2012 v 17:45 |  Z původního blogu
Bude to voňavé!

Nesmějte se, fakt! Léta jsem o Vánocích mimo purpury používal františky. Pamatuji, že se z nich linula libá vůně, jakou jsem v dětství cítíval v kostele. Jenže všechno se mění - a něco i k horšímu. Františky už řadu let nevoní. Výrobci je buď neumí udělat, nebo jejich výrobu berou na hůl. Výsledkem je, že se z fratišků místo příjemné vůně line jen pach pálící se hmoty. Ten libý není a ke zpříjemnění vánoční atmosféry nepřispívá..

Před několika roky jsem se proto rozhodl ke změně. Ve výloze prodejny chrámových potřeb v centru Prahy byla vystavena malá mosazná domácí kadidelnice. Perfektně vyleštěná a docela pohledná. Padla mi do oka. Nebyla levná - při koupi mi udělala v peněžence průvan, ale strávil jsem to. V aromatizujících látkách k ní byl výběr z několika druhů včetně speciální italské vonné směsi. Tu kadidelnici mám teď doma na stole. Využívám ji hlavně o Vánocích, v průběhu roku jen občas.

Podle legendy přinesli tři králové Ježíškovi kadidlo, myrhu a zlato. Kadidlem se už tenkrát provoňovalo obydlí. Myrha byla symbolem věčného života, protože se jí balzámovaly mrtvoly. Teprve později se začala používat k aromatizaci obydlí. Všechny tři látky byly tak vzácné, že si je tenkrát mohli dovolit jen vládcové. Dnes jsou kadidlo a myrha volně prodejné v chrámových potřebách za přijatelnou cenu. Mám tedy obojí.

Stačí dát malý kousek kadidla nebo myrhy na sítko kadidelnice, zapálit pod ním čajovou svíčku a za chvilku se místností line příjemná vůně. To je to "nakadění". Je opravdu voňavé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama