Keukenhof - výstava květin a květinové korzo - 27.4.2007

22. června 2012 v 16:19 |  Z původního blogu
Nizozemsko mě nelákalo dokud jsem se nedověděl o květinovém parku v Keukenhofu a tamním květinovém korzu. Obojí mi leželo v hlavě, až jsem se tam vypravil.

Byla to pro mne země neznámá a tak jsem jel s cestovkou. Navštívených míst i zážitků bylo povícero, budu stručný - i tak to vydá na několik příspěvků. Dnes tedy o Keukenhofu.

Měkce čalouněný autobus s lehátkovou úpravou vyrazil na cestu z Prahy v pátek odpoledne. Přišla noc, jíž jsem proklimbal a probděl a díky tomu vím, že v Nizozemsku jsou dálnice v noci osvětlené. Časně ráno byla přestávka na parkovišti v blízkosti letiště Schiphol, kde bylo každou minutu krásně vidět přistávající, již velmi nízko letící letadlo. Cesta dál byla jedna velká rovina, za ní rovina a pak pro změnu rovina. Všechny protkané sítí odvodňovacích kanálů různé šířky, odhaduji 1 - 7 metrů, z nichž se stále odčerpává voda. Nedostatkem vody tedy netrpí. Na mnoha rozlehlých vlhkých plochách je vidět "živé sekačky" - ovce. Skutečnost, že nizozemci od 11. století získávají území stavbou hrází a vysušováním moře a že čtvrtina nizozemí je až 7 metrů pod úrovní hladiny moře, je snad známa.

Ráno vjel autobus do městečka Lisse poblíž pobřeží, jihozápadně od Amsterodamu. V 15. století v tamním zámku pobývala hraběnka Jakoba Bavorská a pro potřebu zámku se v nedaleké honitbě pěstovala zelenina. Místo tak přišlo k názvu Kuchyňský dvůr - KEUKENHOF.

Roku 1949 se tam z iniciativy starosty Lisse a některých význačných pěstitelů květin uskutečnila 1. výstava květin pod otevřenou oblohou a od té doby se koná každoročně. Dnes tam na 30 hektarech kvete na 7 000 000 květin a místo je známé na celém světě.

Je tam co obdivovat. Hned u vchodů člověku padnou do oka informátorky - mladá děvčata oblečená jako "nové Jakobínky". Našince překvapí záplava květů na každém kroku, v různých barevných kombinacích, ať v záhonech, pásech, či různých útvarech. Převládají tulipány nejrůznějších druhů a barev, ale svou krásu ukazuje i množství jiných květin. V severní části parku je přístupný větrný mlýn, z něhož je výhled i na rozkvetlé pěstební pole tulipánů v sousedství. Výstava květin je i v několika pavilonech. V pavilonu královny Juliany lze vidět i 40 nejlepších exponátů z nedávné soutěže o nejlepší klobouk, jež byla ve znamení královského klobouku. Ohromná expozice je v pavilonu Willem Alexander, pojmenovaném po současném korunním princi, kde moji pozornost upoutala zajímavá kolekce nejrůznějších amarylisů. Krásných květů je plný i Oranžský pavilon.

Park je pečlivě udržovaný. Na děti je pamatováno zvířecím koutkem. K dispozici je několik restaurací a prodejen suvenýrů včetně dřeváků a květin. Jeho návštěva je vynikajícím zážitkem - není nadarmo vydáván za nejkrásnější jarní park světa. Ráno v 8 hodin - při otevření - je jeho prohlídka pohodová, kolem poledne již praská ve švech a v restauracích a na lavičkách se jen těžko hledá volné místo. Během dubna a května, kdy je výstava přístupná, ji navštíví 3/4 milionu lidí z celého světa. Vstupné pro dospělé je 13 €, seniory nad 65 let 12 €, děti do 11 let 6 € a vstupenku lze objednat i na www.keukenhof.nl. Parkoviště se při parkovném 5 € za auto rychle plní, ale při troše štěstí se podaří najít volné místo.

Květinové korzo jsem v důsledku špatné informace o jeho trase neviděl, ačkoliv jsem na něj dlouho čekal. Při odjezdu z Lisse jsem zahlédl 2 z jeho 20 alegorických květinových vozů: velkého bílého koně a sobí spřežení táhnoucí sáně plné různobarevných balíků s dárky. Jel na nich i živý Santa Klaus, mávající přihlížejícím.

Připojené obrázky snad napoví víc, než slovní popis. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama