Pátek třináctého - 13.10.2006

22. června 2012 v 14:52 |  Z původního blogu
Pátek třináctého - nešťastný to den (pro naše pověrčivé spoluobčany). Pojďte, nahlédněte do historie a čtěte proč tomu tak je.

Ve středověku byly mimo duchovních řádů i duchovní řády rytířské, jejichž úkolem v zájmu blaha křesťanů putujících do Palestiny bylo mj. "zemi svatou hájiti proti muhammedánům, cesty činiti bezpečné před loupežníky, chrániti putující do svaté země před bezprávím, poskytovati jim pohostinství a zvláště v čase nemoci prokazovati jim skutky tělesného milosrdenství". K tomu účelu měl každý rytířský řád "trojí lid": rytíře - tedy bojovníky, kněze pro duchovní činnost, a laiky, kteří se starali o chudé a nemocné a vykonávali práce nižšího druhu.

Rytířským řádem byl i řád templářů, který založil roku 1118 francouzský šlechtic, burgundský rytíř Hugo de Payens s několika dalšími. Byl nazván Řád Chudí rytíři Šalamounova chrámu (templum) a jeho členy mohli být pouze šlechtici. Podle odhadu v bojích ve Svaté zemi (Palestině) padlo asi 20 000 templářů. Jak uvádí historické prameny, řád templářů sehrál v církevním dějepisu velkou úlohu. Byl to řád úspěšný do té míry, že časem získal takový majetek a vliv, až se tím znelíbil francouzskému králi Filipu IV. Sličnému. Svou roli sehrálo i to, že se král cítil uražený nepřijetím do řádu, a že řádu dlužil nemalé peníze. Následek se dostavil. Král ho začal pronásledovat, jeho členy prohlašovat za kacíře a upalovat. Začátek jeho tažení proti řádu byl v pátek 13. října 1307. Příští rok to tedy bude již 700 let, co považujeme pátek 13. za nešťastný den. 15 000 templářů bylo souzeno a mučeno. Krutému mučení byl podroben a nakonec 18. 3. 1314 upálen i velmistr řádu Jakub de Molay, který před svou smrtí proklel papeže i krále.

A na závěr: Filip IV. Sličný měl ve světě zřejmě takový vliv, že si to s ním nechtěla rozházet ani mocná katolická církev a na všeobecném konciliu ve Vídni roku 1311 papež Klement V. řád zrušil "za příčinou zjednání míru mezi Stolicí apoštolskou a králem francouzským".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 24. července 2012 v 13:37 | Reagovat

Velice zajímavý článek. Pátek třináctého bývá pro mne šťastným dnem. Naše rodina má třináctku jako šťastné číslo. Nejenže se třináctka usadila v našich křestních listech, ale taky se děly různé životní události v ten den. Věnovala jsem třináctce taky několik článků. Hezký den i blog! :-D

2 Ježurka Ježurka | Web | 14. března 2015 v 13:50 | Reagovat

Tak konečně vím, proč pátek třináctého je považován na smolný. Určitě právem, ale my ho budeme mít vždy takový, jaký si jej uděláme, ne? Tak, jako každý jiný den a já to taky tak beru.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama