Promenáda - 13.2.2012

28. června 2012 v 14:53 |  Z původního blogu
Noční návraty.

Při návštěvách Mariánských Lázní si rád kupuji jako suvenýr časopis Promenáda. Je čtvercového formátu a býval vydáván pro Mariánské Lázně a samostatné vydání měly Karlovy Vary. Na Františkovy Lázně se nedostávalo. Nějaký čas už je větší a vydávaný společně pro Mariánky, Vary, Františkovy Lázně, Cheb a Jáchymov. Zvětšily se nejen jeho rozměy, ale i cena - teď stojí 40 korun. Pro turisty jsou v něm stálé informace o uvedených místech včetně mapek a aktuality. Samozřejmě s fotografiemi. Je pěkně provedený na kvalitním papíru a poskytuje příjemný dojem. (Za tuhle reklamu fakt nejsem placený!)

Většinou jeho obsahu po koupi nevěnuji velkou pozornost. Jako veverka si ho nechávám v zásobě pro pozdější časy. Teprve dodatečně se k němu vracím. Když se mi někdy stane, že se hluboko v noci probudím a je mi jasné, že dál spát nebudu, sáhnu pro Promenádu a jejím prostřednictvím se příjemně vracím do západočeského lázeňského trojúhelníku.

V posledním případě jsem se tak v noci toulal po Mariánkách, jež mám rád. Po místech dobře známých, protože jsem je prošel už hodněkrát a zabrousil jsem i do parků a do míst, do nichž tak často nechodím - do okolních lesů. V duchu jsem postál u pomníku knižecího zahradníka Václava Skalníka, který se parkovou úpravou divočiny nesmazatelně zapsal do historie Mariánek, u pomníku opata Reitenbergera, s nímž si osud nemile zahrál a pomníku v křesle si hovícího knížete básníků - churavého stařečka Goetheho. Potom moji pozornost upoutal seznam hotelů. Procházel jsem jej, v mysli jsem si je vybavoval - a pak jsem trefil na jeden, jehož název mi nic neříkal. Continental. Čtyřhvězdičkový. Marně jsem vzpomínal, paměť mi jej nevybavovala. Adresu má: Hlavní 230. Ani to mi nepomohlo. Podíval jsem se tedy do mapky a teprve pak se mi "rozsvítilo". Je proti knihovně. Chodil jsem kolem něj často, ale pamatuji ho jako hotel Slovan, pak Helvetia a dnes je to Continental. Všechno se mění...

Něco ale přecejen zůstává. Přitažlivost pohodového lázeňského místa a hezké vzpomínky na něj. S nimi a s těšením se na další návštěvu se lépe zvládá i bezesná noc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ulebedy ulebedy | Web | 21. srpna 2012 v 22:11 | Reagovat

Pravdu máš... ve Slovanu jsem se měl tu čest seznámit se s mojí láskou, před 44lety \ juj...jak to letíííí \a letos spolu v lázních \ dárek od dětí \ jsem také zíral jak že se ten Slovan honosí novým jménem.
DL. ;-)

2 Jirka Jirka | E-mail | Web | 22. srpna 2012 v 5:23 | Reagovat

No vida, hezké vzpomínky na Mariánky mají i Lebedovi!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama