Strach nás ochromil

16. července 2012 v 20:09 |  Různé
Kniha o náletu na Prahu 14.2.1945.


Vojenství a válečnictví mě nezajímá. Jsou ale i výjimky.

Zbraně mě zajímají jen pokud jsou krásně zdobené - tedy jako umělecká práce.

Z válek ve mně zanechával otázku nálet na Prahu 14. února 1945. Otázka proč k němu došlo a proč byly bombardovány obytné čtvrti mi ležela v hlavě. Jedna verze tvrdí, že šlo o navigační omyl zaviněný špatným počasím při náletu na Drážďany, druhá že ten den bylo slunné počasí, o omyl nemohlo jít a měly být bombardovány pražské továrny, aby se nedostaly do rukou postupujícím Rusům.

V knihkupectví jsem našel knihu Michala Plavce STRACH NÁS OCHROMIL, pojednávající o tomto náletu. Letos v únoru ji vydalo chebské nakladatelství Svět křídel. Kvalitně provedená kniha s množstvím fotografií má 214 stránek a za 260 korun byla moje.

Popisuje situaci včetně protilelecké ochrany a zmiňuje se i o náletu na elektrárnu v pražských Holešovicích 15. listopadu 1944 a o neuskutečněném náletu na strategické pražské továrny včetně ČKD Libeň a Vysočany.

Nálet na Prahu 14. února 1945 a jeho následky popisuje od strany 109. Využívá přitom i vzpomínek přímých účastníků - navigátorů. Ti se shodují v tom, že při letu k Drážďanům bylo velmi špatné počasí a silný vítr. Někteří avizovali odklon od kurzu, jímž měli letět a uvedli, že po vylétnutí z mraků neviděli pod sebou cíle zakreslené v mapách, ale přesto k bombardování došlo. Dobrou viditelnost nad Prahou potvrzuje i přímý svědek náletu Jiří Ješ (strana 130 - 131).

V každé válce dochází k omylům. V tomto případě šlo myslím o zmatek s tragickými následky na civilním obyvatelstvu (701 mrtvých, 1184 raněných a mnoho zničených a poškozených domů), a nálet k němuž došlo navzdory dohodě, že Praha nebude bombardována.

Kniha mimo fotografií obsahuje i barvitá svědectví pamětníků náletu z řad obyvatel a oficiální soupis domů zničených a poškozených. A potvrzuje můj názor, že každá válka jsou zbytečná lidská jatka s jejichž následky se budou potýkat i příští generace.

Pokud vás tohle téma zajímá, neváhejte - náklad 900 výtisků se v prodejnách asi nezdrží dlouho.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 21. července 2012 v 16:39 | Reagovat

Každá válka je hrůza! Zakázala bych vyrábět zbraně a hotovo! :-x

2 Jirka Jirka | E-mail | Web | 21. července 2012 v 16:55 | Reagovat

[1]: Ježurko to by bylo nejlepší řešení, ale zbrojní magnáti se ani za nic nevzdají zisků a vlivu a politikům se bohužel také někdy hodí harašení zbraněmi, takže je asi jedinou schůdnou cestou držet je na uzdě...

3 Otavínka Otavínka | Web | 24. července 2012 v 13:49 | Reagovat

Ahojky Jirko, díky za tip. Nemám moc ráda knihy válečné, ani romány a ani literaturu faktu. Ale toto datum mne zaujalo, protože v ten den při náletu Prahy zemřela Evička Ladová, sestra malířky Aleny Ladové, když šla z hodiny klavíru.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama