Den letiště Letňany

17. září 2012 v 10:06 |  Technika
V pořadí třetí.


Asi před 14 dny jsem se po dlouhé době jel podívat na severní kraj Prahy na letiště sportovních letadel v Letňanech. Po návratu domů jsem se podíval na jeho internetové stránky a zjistil jsem, že v 15. září tam bude program pro veřejnost - Den letiště Letňany.

V sobotu jsem tam tedy vyrazil znovu. Jestliže v informacích psali, že nebude chvíle, kdy na obloze nebude co vidět. byla to pravda. Už hodinu před začátkem se vzduchem proháněla čtveřice "Zlínů", jeden z nich je nechal jakoby uletět a procvičoval si akrobatické kousky. Hluku nadělali dost - ale navzdory tomu se nedaleko od dráhy jejich letu nad plochou vznášela poštolka.

Na akci se slétli účastníci z různých zemí a k vidění byla letadla různých tipů i stáří - od mrňavých "kolibříků" až po ohromný vrtulník MI 17, který rozvážně přiletěl a dokázal, že i při jeho velikosti a váze dokáže ve vzduchu stát.

Postupně se vzduchem proháněla různá letadla, jejichž tipy jako laik nedokážu odhanout. Letěly tam i L 200 Morava (což je tip sice starší ale dodnes používaný), v letu se ukázaly i stařičké dvouplošníky - z jednoho skákali výsadkáři. K vidění byl i SU31. Nebylo snad diváka, který by s velkým zájmem nesledoval vystoupení akrobatického pilota. Bylo by asi neuctivé, kdybych napsal, že s letadlem dělal psí kusy - tak tedy předvedl co může s letadlem ve vzduchu dělat pilot, který ho mistrně ovládá.

Strmým startem se předvedl Evektor EV 55 a nad letištěm klidně přeletěla stařičká "Bejbyna" čili české letadlo Air Baby E 114, které přiletělo ze Švýcarska. K lahůdkám patřila i stíhačka North American Harvard II A z roku 1943.

Pořád bylo na co koukat a přátelé malých letadel si příšli na své. Někteří byli k lovení snímků vybaveni foťáky s "dlouhým sklem", proti těm jsem si s mým kompaktem a fotomobilem připadal jako Popelka.

Když jsem se "letadýlek" nabažil, dal jsem si v jednom ze stánků párek v rohlíku a odcházel jsem k metru. Program na letišti ale ještě nekončil.

Mám zase krásný zážitek a mám na co vzpomínat. Pořídil jsem tam pár snímků, mrkněte se aspoň na něco.Pokud chcete vidět víc, navštivte stránky akce .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama