Kniha o paměti

3. září 2012 v 16:00 |  Různé
Joshua Foer: Šetři se Einsteine aneb Jak si zapamatovat úplně cokoli.


Z letákové knižní nabídky moji pozoronost zaujala právě tahle kniha. S pamětí na tom sice nejsem špatně, ale nebylo by marné aspoň částečné zlepšení. Jen tak rekreačně. Kniha o 311 stranách byla v akci a tak jsem ji pořídil za 318 korun.

Autorem je mladý americký novinář, který se od myšlenky setkání nejsilnějšího s nejchytřejším člověkem světa dostal k paměťovým přeborníkům a po roce aktivního studia metod zapamatování uspěl v americké soutěži paměťových přeborníků.

Jak sám uvádí, jeho kniha není učebnicí. Popisuje v ní zážitky ze setkání s paměťovými borci a nevynechal ani naprostý protiklad - počítačového experta Microsoftu, který ve 37 letech tak zapomíná, že chodí s kamerou na krku a nahrává a archivuje všechno s čím přijde do styku.

Autorovi nechybí výřečnost a na knize je to znát. Co bych já řekl několika větami, na to on potřebuje 50 i víc stránek. Uznávám, že čtivých. V minulosti už jsem si o práci s pamětí něco přečetl a tak jsem stále čekal co nového mi tahle kniha přinese. Jako červená nit se jí táhne metoda paměťového paláce. Tu používám při běžných nákupech a proto si většinou bez potíží pamatuji i přes 10 položek jež mám koupit.

Zajímavostí jsem se dočkal od stránky 150. Autor se tam zabývá vývojem písma, knih a jejich návaznosti na paměť. Popisuje i některé historické metody zapamatování. Zmiňuje se i o Marku Twainovi, který se roku 1887 nechal zapsat do paměťového kurzu a také experimentoval s pamětí.

Na straně 171 začíná 8. kapitola. Autor v ní popisuje pokročilejší metody. Začíná "Velkým systémem" - metodou vynalezenou roku 1648 Johannem Winkelmannem, umožňující převedení čísel na zvuky a dále na slova. Vzápětí ale uvádí, že by s ní žádný přeborník nevyhrál mezinárodní soutěž a pouští se do sytému PAO, umožňujícího vytvořit pro kombinace čísel stálé pomyslné obrazy osob provádějících nějakou činnost. Tady jsem se zarazil a začínal jsem kroutit hlavou. Autor píše: "Co je ovšem na tomto systému tak přitažlivé, je to, že efektivně generuje unikátní obraz pro každé číslo od 0 do 999 999.". A také: "Dá se tedy říci, že člověk si toho musí nejprve spoustu zapamatovat, aby byl schopen si pamatovat.". V mysli mi vytanulo: "Copak si normální člověk může trvale pamatovat tolik obrazů? Tímhle se možná zabývají paměťoví přeborníci, ale pro mně to není!".

Dočetl jsem. Kniha pro mně skončila na straně 173.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 felixa felixa | E-mail | Web | 4. září 2012 v 0:45 | Reagovat

O paměti bylo napsáno již hodně zajímavého, ale zatím jsem se nikde nedočetla o metodě zlepšení nebo udržení paměti, která by spohlivě fungovala. A od tak drahé knihy by člověk čekal víc.. to by ale vlastně měli vrátit alespoň polovinu ceny :-P

2 Jirka Jirka | E-mail | Web | 4. září 2012 v 10:15 | Reagovat

[1]: Felixo díky za návštěvu a komentář. Spolehlivá metoda zlepšení nebo udržení paměti - ono je asi potřeba aby si každý našel to, co pomůže konkrétně jemu. A pak to cvičit, cvičit, a cvičit.

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 4. září 2012 v 20:15 | Reagovat

Udržování si paměti nepomůže stoh knížek o problému. Tvrdím, že základem udržování paměti je denní procvičování. Já to řeším denním zapisováním všeho možného hned a ještě účinnější je vzpomínat si (oba), co bylo večer, minulé poledne, minulé ráno... Denní události, cesty, výdaje a nákupy, tel. čísla, termíny zakázek, důležitý mejly a doklady, záznamy o chovu všeho možnýho, osevní plány, počasí, veřejné akce. Denně, soustavně. Do sešitu - ne po papírkách. Z knížky lze nabrat metody, ale denní praxe musí být základem. V jakékoli formě... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama