Prázdniny

1. července 2013 v 7:08 |  Různé
Krásný čas.


V běžném životě moc nevnímám jak jde čas. Když jsem v rádiu slyšel: "Školáci si dnes jdou pro vysvědčení", uvědomil jsem si, že je půlka roku za námi a začínají prázdniny.

P r á z d n i n y - to slovo jsem ještě před půlstoletím, coby školák, měl rád a ještě raději jsem měl to, co přinášelo.

Napřed byla předehra - poslední dny školy. Ty byly také fajnové, protože už ve škole nebylo zatížení, bylo víc volna a přitom ještě nebyly prázdniny. Když pak prázdniny začaly, radoval jsem se: "Dva měsíce volna! Tolik času! Co budu dělat?". Čas nenápadně, ale přitom rychle běžel a najednou mi zbývaly poslední dva týdny. I ty někam zmizely a už jsem zase šel do školy.

Naše rodina žila skromně, možná velmi skromně, ale přesto mi rodiče dvakrát dopřáli prázdninový tábor. Jednou to bylo v Živohošti na Slapech a podruhé ve Stříbrné Skalici. Tábory tenkrát byly třítýdenní, na slušné úrovni.

Když jsem byl v pátek na večeři v jídelně v centru Prahy, zašel jsem se podívat na autobusové nádraží Florenc a na Hlavní nádraží.

Na Florenci jsem takové hemžení ještě neviděl. Kvanta lidí, od školáků po důchodce, s kufry, batohy, karimatkami a kdoví čím ještě, na nástupištích moc místa nezbývalo. Lidé přitom byli v pohodě. A autobusy? Obvykle tam bývá nejvíc vozů od Studentagency a Eurolines. Ani v pátek tomu nebylo jinak, ale byla tam i hojnost autobusů od jiných společnstí, málem se do zastávek nevešly. Cílové zastávky byly od Mukačeva po Londýn.

Na vlakovém Hlavním nádraží bylo také hemžení. Světelná informační tabule oznamaovala, že v 17:29 pojede ze 3. nástupiště Pendolino do Bohumína. Zašel jsem se tam podívat. Nablýskaný krasavec ochotně přijal dav zájemců hrnoucích se k němu a během několika minut byl na nástupišti klid. Zvědavě jsem se kolem soupravy prošel. Vozy první třídy byly málo obsazené. Z jednoho vystoupil proplešatělý vousatý pan průvodčí a když jsem to nečekal, prořízl hluk nádraží tak hlasitý hvizd jeho píšťalky, že jsem se až lekl. To byl signál pro pár lidí, kteří snad stáli někde za bukem na startovní čáře a začali k vlaku uhánět. Stihli nastoupit a pan průvodčí znovu zapískal. Pak se na "semtamfóru" pod červeným světlem rozblikalo bílé a Pendolino, ten fajnový vláček, kterým jsem už dvakrát jel, se dalo do pohybu. Díval jsem se za ním a v mysli mi vyvstalo:

Stěhování národů začalo!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monča Dobrev Monča Dobrev | Web | 1. července 2013 v 7:26 | Reagovat

teším sa nato, konečne to je tu :)

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 1. července 2013 v 17:43 | Reagovat

Kdo by nevzpomínal na ty krásné a někdy i krátké prázdniny. Sice se nejezdilo  do světa tak jako dnes, ale přesto rád vzpomenu na všechny ty zážitky i když třeba jen na vesnici u dědy a babči. :-)

3 Otavínka Otavínka | Web | 2. července 2013 v 10:52 | Reagovat

Děkuji za nádherný odkaz. Něco jsem zaslechla v TV, ale netušila jsem, že je to takový zasloužený skutek. Léto vždycky evokuje cestování do míst, která máme rádi. Taky jsem si vzpomněla i na Otu Pavla a na jeho vyznání lásky k Jižních Čechách. :-)

4 Lydie Lydie | 2. července 2013 v 14:01 | Reagovat

Jo, kdo by nevzpomínal rád na prázdniny....
Teď se čas obrátil a staráme se o vnoučata zase my.... :-)  :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama