Jenom zabít?

8. ledna 2014 v 16:18 |  Různé
Vzpomínka na advent.


Už jsem v minulosti psal, že si obvykle od podzimu říkám, že je do Vánoc ještě dost času. Pak ale najednou začnou v televizi adventní konzerty a čas nabere pořádně rychlé tempo. V posledních letech se stává čím dál tvrdším oříškem otázka jaký dárek udělá lidem v mé blízkosti radost.

Prožívání adventu se mi nějak nedaří, není na to čas. Roky, kdy jsem chodil a jezdil na vánoční výstavy a těšil se na tajemné dny Vánoc jsou pryč. Asi nenávratně. Přispívá k tomu i fakt, že zmizela vánoční atmosféra. Z Prahy i jiných měst. Kolikrát jsem si říkal, že si příští advent užiji - ale sliby jsou chyby.

Letos jsem se o to pokusil. Nebylo to sice takové, jaké bych chtěl - žádné výstavy, vánoční konzerty mimo těch televizních a žádné čtení o Vánocích, ale něco se přece podařilo. Snad každý večer jsem si při svíčce poslechl nějaké vánoční cédéčko. Bylo to hezké.

Když jsem v předvečer štědrého dne procházel jedním vánočním trhem, zaslechl jsem za sebou: "Jenom zabít?". Otočil jsem se a zjistil, že nejde o objednání vraždy konkurenčního mafiána nebo podnikatele, ale o prodej kapra.

O svátcích se tradičně sešla celá širší rodina a po zazpívání vánoční písně nastal drobný zádrhel v otázce, kdo z dvojčat bude roznášet dárky od stromečku. "Ty jsi o pět minut mladší" rozřešil to Martin a padlo to na Barborku. Mladí žijí hekticky, s nákupem dárků si dlouho nelámou hlavu a pak třeba na poslední chvíli koupí drahou věc s níž se netrefí. Tak jsem v minulosti dostával mj. kosmetiku, loni drahý speciální program do počítače a letos bibli. Já, kterého ideologická literatura nezajímá, a který už mám knih tolik, že je nemám kam dávat a tak jich vrším už pátý štos v ložnici, jsem dostal drahou luxusní bibli!... Dostal jsem i jinou knihu. Do knihovny si ji sice nedám, ale potěšila mě. Ve skutečnosti je to totiž hezky provedená kazeta se 32 zajímavými sáčky čaje.

Dárky nejsou o Vánocích to podstatné, i když k tomu podstatnému - dobré pohodě přispívají. Já jsem to letos doma s pohodou rozjel. Od Štědrého dne do Tří králů se u mně v obýváku svítilo jako v zámku. Po setmění jsem rozsvítil devět svíček, na domácí kadidelnici dal zrníčko myrhy nebo kadidla a v přehrávači jsem proháněl vánoční cédéčka. Nevadilo mi, že poslouchám pořád dokola stejná a nezajímaly mě televizní zprávy o tom, jak se handrkují naši politici, kde jsou povodně nebo kde se lidé vraždí. Vychutnával jsem tu pohodu. Byly to krásné večery, na které budu možná vzpomínat.

Nezařazuji žádnou fotografii, protože by z ní server zase udělal miniaturu, viz článek Mnichov předvánoční z 21. prosince.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lydie Lydie | 8. ledna 2014 v 23:44 | Reagovat

Tak sis ten advent i vánoce docela užil a ne že ne....
Mě se zdálo,že stále jen vařím a peču a to jsem hodné omezila proti jiným rokům./Jo a neuklízím-na to je čas jindy./Občas jsem zašla do kostela.S vnoučaty jsme se jeli podívat na betlém v Ústí nad Orlicí.Moc se jim líbil. :-)
To,že jsi dostal Bibli je zajímavé - občas do ní mrkni.Teda "Starý zákon" je samá krev,jak prohlásil můj muž.Jinak přeji krásný povanoční čas.

2 Ježurka Ježurka | Web | 10. ledna 2014 v 16:50 | Reagovat

Tak vida, něco se přece jen povedlo a hlavní je, že jsi byl v pohodě i ty. Třeba se příště přidají další aktivity, které obnovíš, budeme doufat s tebou. :-D

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 10. ledna 2014 v 17:50 | Reagovat

Moc hezky jsi užíval Adventní čas. Mě se podařilo zajít pouze na jeden koncert, předvánoční klubové posezení a jednou letmo na vánoční trhy. Ty jsem spíše prošla pouze cestou si něco zařídit. Svíčky jsme rozsvěcovali také doma a jinak ani moc koled nebylo, ba ani nebyla mše od Jana Jakuba Ryby. Nějak jsem nemocí před adventem neměla dobře naladěno, nebo, že by to bylo absencí sněhu? :-)

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 14. ledna 2014 v 15:32 | Reagovat

Čekal jsem podle nadpisu, že to bude nějaký nový krimi seriál. Ale i  přes to zabití, jsi to pojal odpočinkově. :-)

5 mengano mengano | E-mail | Web | 16. ledna 2014 v 8:21 | Reagovat

Bibli mám několik let. Nejsem věřící, ale přesto do ní občas nakouknu :-)
S hromadami knížek, které se už nikam nevejdou a začínají se kupit všude možně, to znám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama