Čeština není happy

6. března 2014 v 15:55 |  Téma k zamyšlení
IMHO fakt!


Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 se v našich zemích na 300 let dostali k moci Habsburkové a s nimi tu zdomácněla i němčina. V současnosti sice žádná bitva nebyla, ale stačila Sametová revoluce a jako lavina se v tuzemsku rozšířila angličtina. Používá se v letecké dopravě a má čím dál větší uplatnění v nejrůznějších oborech a proniká i do hovorové češtiny. Já říkám, že:

čeština je jazyk světový, jen o tom málo lidí ve světě ví.

Navzdory tomu angličtina vítězí. Setkal jsem se s ní i v příbuzenstvu, když mi mladičký příbuzný mj. řekl, že je z jeho úspěchu úplně happy. To je detail, ale detail k detailu a někdy kroutím hlavou nad tím, co slyším. "Chudinka čeština, ta kdyby mohla mluvit, tak by přímo řvala při tom, co se s ní dnes děje!" říkám si někdy. Vzpomněl jsem si na to i před pár dny, když jsem si na Internetu přečetl palcový titulek, že Putin je krYminálník.

Úroveň používané češtiny upoutala pozornost i mnohem kompetentnějších lidí než jsem já a tak se na serveru Aktuálně.cz objevil článek o ní.

Počtěte si.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bábina bábina | 6. března 2014 v 17:02 | Reagovat

Ještě horší je, že malé děti nerozumí,jak mají odpovídat a jsou trestány a nevědí za co. Uvedu příklad. Mají mamalované různé pokrmy a pití, třeba: celozrnný chleba, ovoce, cocacolu, jogurt, čokoládu. Otázka zní: co by sis dal k snídani? Ta otázka je špatně položená. Máme přeci různé chuti, obzvláště děti. Otázka měla být položena: vyber zdravé pokrmy...
Takových příkladů je spousta. Také věty na začátku se záporem: nevíš jak...ano vím, nevím...pro ty malé děti by to mělo být jednoznačné...

2 Jirka Jirka | E-mail | Web | 17. března 2014 v 10:02 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama