Sociální sítě

20. března 2014 v 9:47 |  Technika
Chvála blogování.


Začalo to před několika roky. Zmodernizoval jsem se připojením k oblíbenému "kecálku" - ICQ.

Po čase jsem k narozeninám dostal soupravu náhlavních sluchátek a webkamery s doporučením zaregistrovat se v nějaké síti, nejlépe Skype. Poslechl jsem a byl jsem lapen ve druhé síti.

Časem se ke mně začalo dostávat záhadné slovo Facebook. Zvědavost mi nedala, zapátral jsem a po zjištění o co jde, a že je k mání česká verze, jsem se v něm zaregistroval a byl jsem ve třetí síti.

To jsem už věděl, že podobných sítí je povícero, vznikly v různých místech světa a podle toho se odlišují nejen jazykově, ale i účastnicky. Pozvánku k zaregistrování do sítě hi5 jsem s díky odmítl, protože jsem registrován na tolika různých místech, že další registrace už odmítám.

Jednu výjimku jsem ale přece jen udělal. Dočetl jsem se o populární brazilské sociální síti Orkut, pojmenované podle jejího autora. Je k dispozici i v češtině a v tuzemsku se v minulosti těšila přízni. Pokušení mi nedalo a zaregistroval jsem se do ní. Jel jsem tedy ve čtyřech sítích.

Další systém, který mě zlákal byl Jabber. To není síť, ale jednotlivé servery používající podle mých informací pokrokovou moderní technologii umožňující víc než dosavadní systémy.

Měl jsem tedy 5 možností vyhledání kontaktů. Stačí mi pár lidí, s nimiž se skutečně znám. Sedl jsem si, vzal papír a tužku a psal jména lidí, s nimiž jsem v minulosti byl ve styku a rád bych v tom prostřednictvím uvedených sítí aspoň s některými pokračoval. Vzal jsem to od základní školy až po poslední předdůchodové pracoviště. Bylo to asi 60 jmen, k tomu jsem přidal některé příbuzné a jejich děti, ačkoliv jsem s nimi v aspoň občasném osobním styku. Obrněn trpělivostí jsem se pustil do jejich hledání ve všech 5 sítích.

Sítě typu Facebook jsou koncipovány na velmi nenáročné používání - nechci použít termín povrchní nebo liknavé. Kdo nechce, nemusí tam psát skoro nic, nebo když si vzpomene, napíše třeba 2 slova a hotovo. Současně umožňují hamounění s "přáteli". Účastníci se snad předhání kdo jich má víc. Přitom nejde o skutečné přátele, ale jen o uživatele o něž tam člověk třeba jen zavadil. Není výjimkou 250 nebo 800 "přátel". Pokud se tam někdo zařadí do zájmových skupin, nebo vyznačí své oblíbené činnosti atd. očekával bych, že tam logicky bude docházet ke vzájemným kontaktům - ale opak je skutečností. Pasivita. Téhle síti jsem sice nepřišel na chuť, ale zatím tam jsem.

Na ICQ a Skype jsem našel pár známých lidí - ale ti se časem nechali zlákat modernou, své účty nezrušili a přešli na Facebook. Orkut jsem časem opustil - v tuzemsku už o něm snad nikdo nevěděl. Nenašel jsem tam nikoho známého a udržovat občasný styk s někým z Brazilie nebo Indie pomocí internetového překladače mě nebavilo. Jabber je technicky pokrokový a je na něm řada diskusních místností. Několik dalších jsem sám založil. Bývá tam přihlášená řada lidí - ale mají to asi jen formálně spuštěné přes mobil, nesledují ho a nediskutují. Tedy pasivita. Na Skype je to podobné.

Lidé v mém, tedy důchodovém, věku tyhle vymoženosti nepoužívají a tak jsem našel jen jednoho mého vrstevníka. "Kluka" s nímž jsem byl na vojně. Z bývalých spolupracovníků dva. Z lidí o generaci mladších, tedy čtyřicátníků, také jednoho a pár lidí ještě mladších.

Moji vrstevníci, bývalí spolupracovníci a lidé v produktivním věku mají jiné zájmy a starosti a na sítě tedy chodí jen "o státních svátcích" nebo ani to ne. Mládež ve věku do asi 25 let má svůj svět a tak se mezi ni raději nepletu.

O Vánocích a na Nový rok na Facebooku a Orkutu nikoho nenapadlo popřát všem ostatním. Stává se mi, že procházím jednu síť za druhou, v každé konstatuji: "Nikde nikdo, tak já tady taky nebudu." a odhlašuji se. Pro úplnost uvedu, že na ICQ jsem přece jen jistou návštěvnost zaznamenal. Během předloňského roku mi napsalo 20 žen z Ruska. Všechny poslaly stejný text, v němž nabízely sex. Všechny dopadly stejně - zablokoval jsem je a na konci roku smazal. Smazal jsem i několik dalších lidí, kteří si mě přidali do kontaktů jen proto, aby ulovili o dušičku víc. Časem jsem zklamaně opustil Orkut a u ostatních se někdy sám sebe ptám: "Má to vůbec cenu chodit sem?".

Jsem "sociálními" sítěmi zklamán.

Zlaté blogování!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 děda tik tak děda tik tak | Web | 20. března 2014 v 19:18 | Reagovat

Závěr jsi vytihl úplně přesně. Využívám pouze skype a to v rámci příbuzenstva. Ostatní odmítám, je to aspoň pro mne ztráta času. Hezké jarní dny. :-)

2 Oby Oby | 21. března 2014 v 2:01 | Reagovat

Většina lidí holt nemá moc volného času. Blog, FB, Skype a mejly mi úplně stačí k udržování kontaktu s rodinou a přáteli. Zklamaná nijak nejsem, jsem ráda, že ten internet aspoň funguje. Obšas se stane, že se kamarád "vypaří" nebo se míjíme, ale to už není vina soc. sítě. ;-)

3 Ježurka Ježurka | Web | 25. března 2014 v 15:00 | Reagovat

To je zklamání, co? Já mám ICQ, kde si občas "pokecám" se snachou, synem nebo dcerou, na Skype většinou s některými blogerkami nebo sestrou a švagrovou a FB mám je proto, abych byla informovaná o dění u vnoučat. Tam nic nedávám ani nevyhledávám. Je to zajímavé, ano. :-)

4 annapos annapos | E-mail | Web | 28. března 2014 v 19:13 | Reagovat

Mám některá přátelství i desetiletá Jiří, na Windows Live jsi byl? Neééé, to jsi o hodně přišel. Tam lidé navazovali opravdová, trvanlivá přátelství! Místo vzájemných neupřímností si povídali třeba o své zemi a jejích specifikách a místo drbů, si sdíleli krásné zážitky nebo to, co se u nich kdekoliv na světě děje, Někteří jsou se mnou v kontaktu dodnes, a budou, dokud budu žít na tomhle světě? Přátelství trvá jen s těmi, kdo o takové věci pečují? A kdo o to přátelství stojí, má je. Anna

5 annapos annapos | E-mail | Web | 28. března 2014 v 19:45 | Reagovat

[4]: Jdu se omluvit za to tyknutí, já jsem myslela že můj "Jiřík„ , co ke mě chodí si vytvořil další stránku? Byl to tedy omyl? Promiňte prosím.

6 Jirka Jirka | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 18:19 | Reagovat

[5]:Není potřeba omlouvat se. My blogeři si přece tykáme.

7 Ilma Ilma | Web | 11. dubna 2014 v 13:43 | Reagovat

Řadím se sice mezi mládež do 20 let, ale abych pravdu řekla sociální sítě mě nijak nezajímají. Dříve jsem měla ICQ, které jsem měla nejraději ze všech, avšak když na něj všichni mý vrstevníci přestali chodit a založili si Facebook, byla jsem přinejmenším kvůli studium a udržení kontaktu s nimi nucena se také přemístit a postupem času ICQ odinstalovat. Nejsem jedna z těch, která by si vkládala statusy každý den několikrát. Spíše to mám kvůli chatu, zprávám. Smaozřejmě, mám v profilu několik mých fotek, ale především fotek lidí clekově, ze školy, a tak, zážitky.. protože každý ti řekne "Hoď mi to na FB." a tak přidávám a sdílím, ale nijak mě to neoslovilo. Jo, tu a tam tam vložím status formou nějakého citátu, nějaké myšlenky. Vložím nějakou z písní, která buď něco vystihuje nebo se mi prostě líbí... ale rozhodně to není síť, která by mě pohltila a nemohla bych bez ní být. Naopak dala bych mnohé za to, aby se časy vrátily zpátky k ICQ, kde bylo všechno jiné, všechno lepší..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama