Království ledňáčka

12. července 2014 v 17:29 |  Příroda
Krásný televizní film.


Ledňáčka znám jen z kreseb v knihách. Sympatický barevný pták živící se rybami. Ve skutečnosti jsem ho nikdy neviděl a neměl jsem představu o jeho velikosti.

Včera jsem se nechal zlákat televizí Prima Zoom a podíval jsem se na film Království ledˇnáčka. Film se zabýval náhorní plošinou německého Westerwaldu a jejími živočišnými obyvateli. Nejvíce se věnoval právě ledňáčkovi. Tak jsem se dověděl, že je to malý ptáček velikosti vrabce a díky filmařům jsem mohl vidět celý jeden rok jeho života.

Ten mrňousek svým zobáčkem vydlabal půl metru dlouhou noru, v níž pak samička snesla 7 vajíček. Měl jsem možnost vidět i slyšet jak se ptáčata dožadují potravy a dověděl jsem se, že při krmení mladých se ledňáček musí za den až 500krát vrhnout do vody aby ulovil rybku. Mimořádná píle a podle mého názoru i odolnost, protože se přitom vždy namočí a nenastydne.

Aby to nebylo tak jednoduché, hnízdí lednáček až 3x za rok. Po určité době samička opustí první hnízdo s mláďaty, jejich krmení nechá samečkovi a jde hnízdit do druhého hnízda. Sameček má potom pěkný fofr, protože musí shánět potravu i pro tamní mláďata. Mláďata vylétlá z hnízda přestane krmit, ta se už musí o sebe postarat, a po čase je vypudí z rajonu aby tak uhájil dostatek stravy.

Když je situace příznivá, hnízdí samička ještě potřetí. Nechtěl bych být v kůži - nebo vlastně v peří toho samečka. Musí chudák uživit mláďata ze tří hnízd - ale stihne to. Pašák.

Jsem rád, že jsem viděl ten film. Při sledování zajímavých záběrů jsem si ani neuvědomoval jakou práci s natáčením fimaři měli. Kéž by takových filmů bylo víc.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 21. července 2014 v 13:24 | Reagovat

To jsou opravdu pro mne také neznámé, ale zajímavé informace. Prima ZOOM umí, já vím, ale přiznávám, že moc nekoukám. Vidím, jaká je to škoda. :-(

2 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 2. srpna 2014 v 0:27 | Reagovat

Kdysi jsem četla se svými dětmi knihu - příběhy o ledňáčkovi. Bylo to moc hezké vyprávění. Ledňáčka jsem viděla také v televizi - malý za to pilný ptáček je ledňáček :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama