Den vítězství 2015 (dokončení)

12. května 2015 v 9:53 |  Různé
Další rekonstrukci bojů avizoval pod názvem Barikáda 2015 Žižkov v Praze 3. V minulosti jsem tam měl pracoviště, k Žižkovu mám dodnes vztah a tak jsem se tam vypravil.


Na tamním Havlíčkově náměstí to bylo pojato velkolepě. Vpředu - s výhledem na dějiště, řady sedaček pro pozvané čestné hosty - veterány, z nichž nejstaršímu bylo 98 let. Travnaté plochy prozíravě chráněny plastovými podlážkami. Na vozovce na náměstí i v okolí připravená historická technika a uprostřed náměstí vyhrávala vojenská kapela v prvorepublikových uniformách. Šediny hudebníků prozrazovaly, že jde o veterány. Všude kvanta lidí - takové množství, že jsem půl hodiny před začátkem neměl šanci dostat se na místo, odkud bych viděl na dějiště. Z terasy jsem viděl jen malý kousek barikády ve vedlejší ulici.

Proslov starostky, hymna, odhalení pamětních desek a pak začala rekonstrukce. Dokonce dvouhodinová, i s účastí kulometů a dělobuchů. Byla to taková řež, že si některé malé děti zacpávaly uši. Naštěstí jen rekonstrukce, ale nechtěl bych být v jejím středu, natož účastnit se ostrého děje před 70 lety. Obloha se zatahovala čím dál víc, ale počasí vydrželo a pršet začalo až po skončení.

Neměl jsem šanci něco z děje vyfotit a tak jsem si odnesl jen pár snímků pořízených před začátkem. Tady je kapela:


a její kapelník od pětatřicátníků.


Pozoronost poutal stíhač tanků, který se zůčastnil bojů o rozhlas.


Pásové auto.


Pásový motocykl.


Obrněnec s trubkovou konstrukcí, jež byla anténou vysílačky.


Z televizního filmu a knihy Stanislava Kokošky Praha v květnu 1945 (v roce 2005 vydalo nakladatelství Lidové noviny) jsem se dověděl málo známé informace o Vlasovcích, kteří podpořili pražské povstání.

V Muzeu policie ( http:www.muzeumpolicie.cz ) jsem navštívil zajímavou výstavu o účasti policie a četnictva v povstání a tečku za touto tematikou udělal televizní film Pád třetí říše.

Do Plzně jsem tedy nejel, ale z Prahy mám hojnost informací a zážitků. A potvrzení názoru, že každá válka jsou zbytečná lidská jatka, při nichž se ničí dlouhá léta budované hodnoty.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | Web | 13. května 2015 v 19:36 | Reagovat

Omlouvám se -  odkaz na policejní muzeum vytrvale odmítá fungovat,nevím proč,  ačkoliv adresa po zadání do adresního řádku funguje. :-(

2 Ježurka Ježurka | Web | 15. května 2015 v 13:55 | Reagovat

Muselo to být zajímavé. Přečetla jsem si i první část a souhlasím s tím, že bych války nejraději vymazala z celého světa, jen kdyby to šlo, že? A to, že existoval pásový motocykl, o tom jsem v životě neslyšela. Tak jsi mne obohatil. Dík.

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 17. května 2015 v 13:31 | Reagovat

Jiří souhlasím - každá válka je a byla zbytečná ztráta lidí. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama