Tivoli a antický Řím

3. července 2017 v 14:58 |  Cesty
Lákavá antika.


Ráno nás autobus odvezl hezkou krajinou do Tivoli. Měli jsme před sebou prohlídku vily d´ Este. Vily - on to vlastně byl celý areál s palácem, kostelem, benediktinským klášterem a rozsáhlým parkem plným vodotrysků a fontán. (Podle něj byl stavěn podobný, ale menší zámek v Hellbrunnu u Salzburgu).


Při volné prohlídce jsem prošel místnostmi. I když byly prázdné, jen samotná výzdoba ukazovala jak luxusní prostředí to bývalo.


Toulal jsem se parkem a koukal na fontány a vodotrysky - ale i na oblohu, jestli nezačne pršet. Ne nadarmo je areál evidován mezi památkami Unesco. Čas na prohlídku se blížil ke konci a pak se vyskytl zádrhel. Nemohl jsem najít cestu k východu! Chvíle bloudění, pak ještě závěrečný snímek vchodu do areálu a už jsem mazal k autobusu.

Mraky odplynuly a sluníčko začínalo pěkně hřát. Autobus nás odvážel k Římu. K antickému Římu. Cestou jsme se od průvodkyně opět dověděli spoustu informací.

Na předměstí jsme přestoupili z autobusu do římského metra. Jeho nástupiště jsou menší než v pražském metru a také méně osvětlená. Jedna ze stanic je přímo u Kolosea. Když jsme vyšli "na světlo světa" zaslechl jsem za sebou překvapený výrok jednoho našeho účastníka - předškoláka: "Ono to není dostavěný!".

První dojem souhlasil s názvem: je to opravdu kolos. Stavěli ho v letech 72 - 80 (tedy pouhých 8 let) a materiál vozili z dálky, takže to byl výkon. Před staletími se do něj vešlo 50 000 diváků. Dnes je tam návštěvníků nepočítaně a fronty u vchodu navzdory nemalému vstupnému ohromné. Průvodkyně si zažertovala: "Dnes bychom byli ve Florencii sami. Víte proč? - Protože všichni jeli do Říma." Návštěvníci mohou vidět i odkryté prostory pod jevištěm. Tam se na zápasy připravovali zápasníci i zvířata. Tenkrát neznali triky a zápasníci na jevišti opravdu umírali. Jen při zahajovacích slavnostech trvajících 100 dnů tam zemřelo 1 000 gladiátorů. Celkově tam při "hrách" přišlo o život na 400 000 lidí. Byli to prý odsouzenci na smrt nebo otroci. Procházel jsem mezi těmi zdmi, z nichž dýchala historie a působil na mně genius loci. Nechtěl bych žít v době tamní slávy. Proteklo tam moc krve. Teprve roku 404 císař další "hry" zakázal.

Když jsem se nabažil, vyšel jsem ven a do dalšího srazu čekal u sousední slavobrány (Konstantinova oblouku). Všude kolem bylo hemžení lidí. Slunce vydatně hřálo a toho využívali pouliční prodavači. V každé ruce dvě láhve vody a stále opakovali "cool water, cool water". Když přišly mraky a sprchlo, pohotově nabízeli deštníky a po dešti selfie tyče. Jedna z účastnic mi řekla: "Já jsem viděla, že se za jedním z nich rozběhl policista, už ho držel za ruku, ale on se mu vytrhl a utekl".

Následovala prohlídka dalších památek na antiku. Samozřejmě s bedlivou bezpečnostní kontrolou u vchodu. Palatin - rozsáhlý areál kdysi velmi významný, ale dnes o jeho stavbách svědčí jen jejich dochované základy.Z něj jsme přešli do mnohem známějšího areálu s názvem Forum Romanum. Zbytky různých staveb včetně chrámů. Dochované mohutné sloupy svědčí o velikosti některých z nich.
Z těch míst dýchá historie. Pamatují Cézara a další osobnosti. Slunce vydatně hřálo, tak jsem ve chvíli volna pořídil pár snímků a odpočíval ve stínu.

Pak jsme prošli kolem paláců na Kapitolu


k památníku Viktora Emanuela II. (Oltáři vlasti). Ten je k mému překvapení na frekventovaném náměstí (Benátské náměstí) a zdrželi jsme se u něj jen krátce. Pořídil jsem snímek


a honem jsem se vracel ke skupině aby mi neutekla. Jedna mladá účastnice se tam vrhla ke statnému figurantovi představujícímu římského zbrojnoše jakoby to byl její kluk a fotila se s ním. V hotelu pak říkala: "On za to chtěl 5 €, tak jsem mu řekla, že to je moc, dala jsem mu 2 a utekla jsem".

Dál jsme sněřovali k Pantheonu, nejzachovalejší antické stavbě. V neděli odpoledne byly i u něj přímo davy lidí. Začlenil jsem se do zástupu, ale když jsem si uvědomil jaká bude vevnitř atmosféra, ve vchodu jsem se otočil a proti davu jsem se vracel. Volnému času jsem dal jinou náplň.

Žaludek si neodbytně říkal o své, tak jsem hledal nějakou výkrmnu. Na sousedním náměstí byly nejen dva velké barokní kostely, ale také dvě restaurace. Do jedné z nich jsem zašel. Jídelní lístek byl v italštině a angličtině. Instinktivně jsem si jedno jídlo vybral. Byla to směs sýrů.

Přesně včas jsem se vrátil ke skupině a pokračovali jsme ke Španělským schodům. Nevím sice proč, ale v turistickém světě jsou tyhle široké schody využívané turisty k posezení známé. Sluníčko se chýlilo k západu a světelný kontrast tam byl tak velký, že jsem se marně snažil fotit.

Posledním místem, které jsme ten den navštívili, byla Fontána di Trevi z roku 1750. Je k mému překvaní na malém náměstíčku obklopená šestipatrovými paláci. Nejen paláci, ale i davem turistů, takže ten, komu se podaří dostat se k ní blíž, může mluvit o štěstí a hodí do ní minci aby měl i v budoucnosti štěstí a vrátil se tam. Sluníčko začínalo zapadat, pořídil jsem tedy snímek v neoptimálních podmínkách a byl jsem rád, že mám aspoň ten.


Ještě odkaz na video o antickém Římu: (5:47 min)


a ještě jedno video, bez komentáře, s titulky a krásnými záběry (17:15 min.):

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | Web | 3. července 2017 v 17:16 | Reagovat

Rozhodně vyčerpávající zdroj informací. I tvých osobních. Nechovala bych se jinak, teď se nedostanu ani na 5 km vzdálenou vranovskou přehradu. Nejsou lidi na dopravu. Určitě jsi si to užil a díky za pěknou reportáž, osvěženou tvými postřehy :-)

2 Maruš - Fukčarinka Maruš - Fukčarinka | Web | 3. července 2017 v 19:48 | Reagovat

Mít štěstí na fundovanou průvodkyni je výhra. Pěkný výlet po památkách. :-)

3 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 3. července 2017 v 20:43 | Reagovat

Výlet to musel být určitě nádherný, díky za zprostředkování fotek a informací :-)
To vedro by mne asi umořilo, ale na druhou stranu to určitě stálo za trochu útrap ;-)

4 Jarka Jarka | Web | 5. července 2017 v 9:38 | Reagovat

Teda za jeden den jste zvládli pořádnou dávku historických památek, jsi dobrý, že si to vůbec pamatuješ a ještě jsi nám připsal spoustu zajímavostí. Všechno bylo nádherné, ale pálící slunce a davy lidí k tomu musely být úmorné. Jsem ráda, že můžu památky prostřednictvím tvých fotek, obdivovat z pohodlí domova. :-D

5 děda tik tak děda tik tak | Web | 6. července 2017 v 14:53 | Reagovat

Opět hezky podané a měl jsi štěstí,že jsi stihl odjezd z volné prohlídky zahrad. Podle vyprávění to musel být dost náročný výlet na čas. Fotky opět hezké. :-)

6 Jirka Jirka | E-mail | Web | 6. července 2017 v 16:54 | Reagovat

[5]:Mirku každý průvodce se bojí, aby cestou neztratil některou svou "ovečku" a proto si je pečlivě hlídá. Byla by to zbytečná komplikace a ztráta času. Časově byl tenhle zájezd normální, ale měl svou fyzickou náročnost.

7 Jana Jana | E-mail | Web | 7. července 2017 v 18:06 | Reagovat

Děkuji za zprávičku,už jsem všechny články četla.Určitě pěkný výlet,ale právě pro tu fyzickou náročnost bych to asi oželela. Hlavně kvůli tomu horku :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama